dom
    Łopusze/atrakcje  

nasza okolica  Krajobraz

 
Piękno  krajobrazu i  bogactwo  przyrody  są  niewątpliwym  atutem  turystycznym naszego regionu. To
  właśnie tutaj rozpościera się malowniczy Beskid Wyspowy. Góry tworzą pojedyncze strome wzniesienia
  niczym wyspy.  Wystarczy o świcie  wybrać się  na  przełęcz  Widoma,  skąd  przy  odpowiedniej  aurze
  zaobserwujecie Państwo niezwykle zjawisko „Morza Mgieł”, z którego wyłaniają się owe wyspy. Często
  opromienione wschodzącym słońcem! Z naszego  Łopusza roztacza się  widok na górę Kamionna, która
  zdaje się być na  wyciągnięcie  dłoni.  Te dwie charakterystyczne dla  Beskidu Wyspowego  góry, dzieli
  głęboka  dolina  potoku  Saneckiego.  Właśnie w tej dolinie i  na  łagodniejszych  stokach leży Żegocina.
  Wspaniałe miejsce dla miłośników  fotografii  i  malarstwa. W  pobliżu  znajduje  się   również  Wiśnicko -
  Lipnicki Park krajobrazowy.  

sarnysalamandraPrzyroda

Czyste, nieskażone środowisko tętni tutaj pierwotnym życiem. Klimat porównuje się do leczniczego klimatu Rabki. Na górze Kamionna mieści się rezerwat przyrody  o tej samej nazwie. Można tu obserwować wiele ciekawych gatunków fauny i flory. W najbliższej okolicy znajduje się też osiem pomników przyrody. W okolicy głazy polodowcowe Kamienie K. Brodzińskiego ze ścieżką dydaktyczną oraz Rezerwat Kamień „Grzyb”. Interesującym miejscem jest pobliski Geologiczny Park Piaskowców Grodziskich w Dawnym Kamieniołomie w Żegocinie włączony do "Ekomuzeów Ziemi Bocheńskiej". Ciekawostkę stanowią źródełka wody mineralnej , swoim składem chemicznym i właściwościami bardzo zbliżone do krynickiego Zubera. Do leśnych źródełek prowadzi specjalnie wytyczony malowniczy szlak turystyczny. Zagajniki pełne są śpiewających ptaków, dzikie łąki pachnące ziołami i poziomkami dają schronienie sarnom, zającom i bażantom. kwitnące lipy tworzą aromat, którego się nie zapomina.

Lipnica  MurowanaNowy WiśniczBochniaZabytki
Światową atrakcją jest Kopalnia Soli Bochnia (20km), starsza od Kopalini Soli Wieliczka (50km)! Podziemna trasa turystyczna jest szczególnie atrakcyjna dla dzieci, jeździ tu podziemna kolejka, na jednej z pochylni znajduje się drewniana zjeżdżalni, wkrótce też podziemne jezioro. Przy szybie Campi znajduje się „Osada VI Oraczy” - rekonstrukcja zagrody XII/XIII wiecznej. W Bochni również muzeum Fishera i zabytkowy kościół św. Mikołaja z drewnianą dzwonnicą.   Nowy Wiśnicz (15km) to malownicze artystyczne miasteczko Jana Matejki (dworek „Koryznówka”). Słynie jednak z pięknego Zamku Lubomirskich. W okolicy znajduje się też Szlak Architektury Drewnianej z perełką wpisaną na listę zabytków UNESCO- drewniany Kościółek św. Leonarda w Lipnicy Murowanej. To właśnie w Lipnicy Murowanej wykonuje się najwyższe, słynne za granicą palmy wielkanocne!   Nad Jeziorem Rożnowskim stoi piękny zamek rycerski Tropsztyn z fascynującą legendą o skarbie Inków!   Bogactwo dziedzictwa tej ziemi to nie tylko światowej sławy zabytki, ale i mniej znane ciekawe miejsca, mówiące o historii i kulturze. W Rozdzielu podziwiać można drewniany kościółek z XV w.ufundowany prawdopodobnie przez króla Zygmunta Augusta z unikalną amboną królewską. W centrum Żegociny stoi zabytkowy kamienny kościół św. Mikołaja z dzwonem z 1536 roku. W Centrum Kultury znajduje się muzeum sprzętów i przedmiotów codziennego użytku Galeria Wiejska. W okolicy zaś historyczny szlak cmentarzy okresu I wojny światowej. Jest też wiele legendarnych i zagadkowych miejsc, nie sposób jednak wszystko wymienić. Niektóre opisano w książce „W Kręgu Żegocińskich Baśni, Obyczajów i Zwyczajów”. Sporo tu ciekawostek o tradycji jak i zabobonach :) Inną atrakcją będącą pewną formą dziedzictwa jest „Żegocińska Książka Kucharska”(ręcznie spisane przepisy mieszkanek okolicy).

place zabawzamkiszlaki turystycznetenistrasy rowerowenartykopalniebasenRekreacja
Ze względu na atrakcyjne górskie położenie Żegociny w kotlinie otoczonej trzema górami (Kamionna 801m, Łopusze 661m, Żarnówka 457m n.p.m.) wytyczono trzy szlaki turystyczne: niebieski - prowadzący z Bochni, przez Rozdziele do Tymbarku; zielony z Żegociny przez Łopusze do Rajbrotu i Rozdziela („Droga Koscielna”) oraz żółty - z centrum Żegociny na szczyt góry Kamionna. Poza nimi wspomniany wyżej szlak do źródełek oraz Dziki Trakt na naszym Łopuszu :)   Dla miłośników rowerów górskich wytyczono Żegocińskie Trasy Rowerowe (trzy o różnym stopniu trudności: zieloną, niebieską i czerwoną). Narciarzy zapraszamy na nowoczesne stacje narciarskie Laskowa-Kamionna (3km) oraz Limanowa-Ski (12km). Latem można skorzystać z atrakcji wodnych na Zalewie w Łapanowie (15km), basenie kąpielowym w Łąkcie Górnej i Nowym Winiczu. Stosunkowo blisko jest Jezioro Rożnowskie (30km). Można je podziwiać , podobnie jak Zalew Czchowski podczas lotów widokowych organizowanych przez Aeroklub Podhalański w Łososinie Dolnej. W centrum Żegociny znajduje się kort tenisowy.

Baza wypadowa
Nasi goście z odległych zakątków Polski jak i spoza kraju, mogą planować wyprawy w Tatry, Pieniny, na Spływ Przełomem Dunajca, do Zakopanego, Nowego Targu, Starego Sącza i Nowego Sącza (skansen - Sądecki Park Etnograficzny) ... Ciekawy jest Skansen Taboru Kolejowego Chabówka i przejażdżki pociągiem retro! Kraków oraz Wieliczka również mogą stanowić punkt programu pobytu - światła miast widać z tarasów naszego „Łopusza” mimo odległości 60km! Tarnów ze Szlakiem Żydowskim i malowaną wieś Zalipie też warto odwiedzić. Jednodniowa wyprawa to także Wadowice Papieża Jana Pawła II. Nieopodal Wadowic ciekawostka – Park Miniatur w Inwałdzie (modele sławnych cudów architektury światowej i inne atrakcje na 40 000 m kw.!) oraz Park dużych ruchomych dinozaurów w Zatorze!

 
2008 © Mowtoigraphics.

 
 
 
 
 

 

Strona Główna